BİYOGRAFİ

ÖzgeçmişDR. NURAN TALU

Nuran Talu, 29 Ekim 1955 günü Ankara’da doğdu. 1979 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu.Türkiye Cumhuriyeti devletinin Yürütme ve Yasama organlarında 25 yıla yakın bürokrasiye hizmet verdi. Başbakanlık Çevre Müsteşarlığı’ndan başlamak üzere, merkezi çevre teşkilatlarının hemen her kademesinde uzman ve yönetici olarak çalıştı.

Talu, TBMM Başkanlık kadrosunda Kıdemli Çevre Bürokratı olarak 8 yıl görev yaptıktan sonra 2001’de TBMM’den emekli oldu.

1995–1998 yılları arasında KA-DER’in (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Ankara Başkanlığını yapan Nuran Talu, Türkiye’nin kalkınmasının, kadınların hemen her düzeyde aktif siyasette yer almaları halinde mümkün olacağına inanmakta ve kadın örgütleri ile uzun süredir bu yönde çalışmaktadır.

Yüksek Lisansını ve Doktorasını Ankara Üniversitesi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Anabilim Dalında (Kent ve Çevre Bilim) yapan Talu’nun; “TBMM’de Çevre Siyaseti (2004)”, “Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türkiye’de Çevre Politikaları (2006)” ve “Yerel Yönetimlerde AB Çevreciliği Uyum Sorunları (2009)” başlıklı yayınlanmış üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Talu, ayrıca çeşitli basın organlarında ve sosyal medyada köşe yazarlığı yapmaktadır.

Nuran Talu, 1995 yılından itibaren sahip olduğu ihtisas birikimi ile halkın gerçek talepleri arasındaki ilişkiye odaklanarak siyasi kariyerine yoğunlaştı. 2010-2012 yılları arasında Demokrat Parti’ye Genel İdare Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak hizmet verdi. Talu, 2007 Milletvekili Genel Seçimlerinde Demokrat Parti Sivas 4. Sıra Milletvekili Adayı, 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde ise, Demokrat Parti İzmir 1.Bölge, 1 Sıra Milletvekili Adayı olarak seçim süreçlerinde önemli deneyimler kazandı.

Nuran Talu halen, Türkiye’de merkezi ve yerel düzeyde, çevre ve iklim değişikliği ile mücadele politikalarının geliştirilmesi ve kadın hakları için yoğun çalışmakta olup, bu konuların Türkiye’nin siyasi gündeminde samimi olarak ele alınması için uğraşmaktadır.

Nuran Talu Küresel Denge Derneği’nin Başkanıdır.

Talu, siyasetteki yolculuğuna Cumhuriyet Halk Partili olarak devam etmektedir.

Nuran Talu’nun bir kızı vardır.

Uzun Özgeçmişini Okumak İçin Tıklayınız.

Kısa Özgeçmişini Okumak İçin Tıklayınız.